A mastocitoma (hízósejtes daganat) kialakulásának pontos okai a kutyáknál ma még sajnos ismeretlenek, de az egyik leggyakoribb bőrrák típus a kutyáknál.
A hízósejtek, vagy mastociták speciális fehérvérsejtek, melyeknek többek közt a megfelelő immunválaszban van szerepük. A szervezet legtöbb szövetében jelen vannak, de nagyobb mennyiségben jellemzően a külvilág és a belső szervezet találkozásánál találhatók. Például a bőr, a nyálkahártyák (légutak, emésztőcsatorna), a kötőhártya, az orr. Részt vesznek a baktériumok és a többsejtű paraziták elleni immunválaszban, a sebek gyógyulási folyamataiban, valamint ezek az allergiás folyamatok fő effektor-sejtjei.
Mikor a testet különböző káros hatások érik, a hízósejtek többek közt egy hisztamin nevű anyagot termelnek. A hisztamin egy allergiás tünethez hasonlatos reakciót vált ki a szervezetből, mely „riasztja” az immunrendszert. Bár ezek a vegyületek létfontosságúak a test normális működéséhez, különösen a helyes immunválaszhoz, azonban túltermelődésük komoly problémákat okozhatnak.
A mastocitoma tünetei kutyáknál
Sajnos a mastocitoma kialakulásának pontos okai ma még ismeretlenek. Ez az egyik leggyakoribb bőrrák típus a kutyáknál. A daganatos megbetegedések körülbelül 1/3-a bőrrák, aminek 20 %-áért a hízósejt daganat (mastocytoma) a felelős.
Előfordulhat bármilyen korú, nemű, fajtájú kutya testén bárhol, azonban úgy tűnik, vannak bizonyos fajták, melyek hajlamosabbak erre a daganat típusra. (Baegle, boston terrier, staffordshire terrier, fox terrier, bulldog, bullmastiff, tacskó, labrador, schnauzer, amerikai staffordshire terrier, golden retriver.) Az életkor előrehaladtával nő a kialakulás esélye (általában 8-9 éves kortól).
A mastocitoma, vagy hízósejtes daganat legjellemzőbb tünete, egy kinövés a bőr felszínén. A kinövés nagyon sokféle lehet, a szemölcsszerű dudortól a fekélyes sebig. Leggyakrabban magányosan helyezkednek el, de van, hogy több is fejlődik egymás mellett, általában a törzsön és a végtagokon, ritkábban a fejen és a nyaktájon. Jellemző a mastocytomára továbbá a kinövés méretváltoztatása, növekedése és csökkenése, akár napról napra is. A kinövések jellemzően nem fájnak, ám ha nagyon duzzadt, vagy fekélyesek, lehetnek fájdalmasak.
A mastocitoma szisztémás tünetei kutyáknál
A mastocitoma kezelése kutyáknál
A mastocitoma kezelésének a leghatékonyabb módja szinte mindig a tumor sebészeti eltávolítása, amennyiben a daganat megfelelően körülhatárolható. Általában nem csak magát a daganatot, hanem a körülötte elhelyezkedő, még egészséges szövetek egy részét is eltávolítják a sikeres beavatkozás érdekében. Mivel ez a daganattípus jellegéből fakadóan könnyen, gyorsan, és alattomosan terjed a szervezetben, a műtétet rendszerint kemoterápia vagy sugárkezelés követi. Ez megöli az esetlegesen ottmaradt daganatos sejteket.
A műtéti beavatkozás és a kemoterápia hatékonyan távolítja el a daganat nagy részét, azonban ez csak az egyik fele a gyógyulási folyamatnak. Ezek a beavatkozások nem gyógyítják meg a rákot, nem javítják meg az immunrendszer helytelen működését, ami engedte a daganatos sejtek fejlődését.
Azonban, amikor sebészeti beavatkozással és kemoterápiával eltávolítják a szervezetet nagymértékben megterhelő daganatos sejtek nagy részét, valamint ezek mellett immunmoduláló terápiával (K9 INU® és K9 InuExtra®) cselekvésre késztetik a szervezet saját védelmi vonalát, az immunrendszert, az esélyek arra, hogy a kutya legyőzze a tumort és egy normális élettartamot éljen, kiválóak.
Az immunrendszer erősítése létfontosságú daganatos (Lymphoma, Osteosarcoma, Mastocytoma, Hemangiosarcoma, Kutya emlődaganat, stb.), illetve bármilyen egyéb, immun-rendellenességből eredő megbetegedéssel szemben is! Míg a szervezet önállóan nem reagál az adott betegségre, addig nem beszélhetünk igazi gyógyulásról, csak tüneti kezelésről.
Ezért sok állatorvos azt mondja, jogosan, hogy csak meghosszabbítani lehet a kutyus életét, de a daganat még ott van. A műtét és a sugárkezelés elengedhetetlenek, hogy eltávolítsuk a szervezetből a már kifejlődött tumort. Azonban a szervezet saját ereje szükséges hogy a kutya legyőzze a betegséget.
Kulcsfontosságú, hogy az állatorvosi kezelések mellett nagy hangsúlyt fektessünk az immunrendszer erősítésére!
A megfelelő étrend létfontosságú
A rák az egyik leggyakoribb halál a kutyáknál. Számos szakértő úgy gondolja, hogy ennek legfőbb oka a helytelen étrend. Általában olyan tápokat, ételeket adunk kedvenceinknek, melyek alapja a gabona, holott a kutyák a természetben nem legelésznek a búzaföldeken. A kutyákban nem alakult ki enzim a gabona megemésztésére, hasznosítására. Ők alapvetően húsevők!
Mikor egy húsevő állat gabona alapú étrenden él, a szervezete nem kapja meg (vagy nem tudja feldolgozni és hasznosítani) a számára megfelelő tápanyagokat. Ilyenkor nagy eséllyel immun rendellenességek léphetnek fel, beleértve a rákot is.
Ha valóban a helytelen táplálék az egyik legfőbb kiváltó oka a rákos megbetegedéseknek, akkor nyilvánvaló, hogy a helyes étrend elengedhetetlen a daganatos kutyák számára. Valójában a megfelelő étrend az egyik legfontosabb tényezője a sikeres daganatos kezelésnek! Hogy a kutyánknak valóban megadjunk mindent a daganat elleni harchoz, a megfelelő tápanyagokat kell biztosítanunk számukra. Azért, mert egy kutyatáp drága, vagy sokan ajánlják, vagy trendi neve van, még nem biztos, hogy az a legjobb a daganatos kutyának.
További információért olvasd el a DAGANATOS KUTYA TÁPLÁLÁSA című cikkünket, vagy válogass kutyáknak készült immunerősítő termékeink között.