A mantrailing vagy személykeresés egy Magyarországon még kevéssé ismert kutyás sport, a szolgálati kutyázásban viszont világszerte igen elterjedt, és már hazánkban is használatos módszer. Alapja – eltűnt, vagy szökött személyek kutyákkal való kerestetése – nagy múltra tekint vissza. Nyilván nem árulok el nagy titkot azzal, hogy a kutyák minden műszernél alkalmasabbak arra, hogy akár több napos nyomok alapján is eredményesen kutassák fel az embert. Az állatvilágban teljesen egyedi együttműködési készségük és képezhetőségük mellett egészen kiváló szaglásuk teszi mindezt lehetővé.
A mantrailing alapjaiban különbözik a „klasszikus” nyomkövetéstől.
Utóbbi része pl. az IPO vizsgáknak, ahol a talajtöréseket és talajon hagyott szagnyomokat pontosan követő munkát tanítanak és várnak el. A mantrailing ezzel szemben arra a tényre alapoz, hogy minden ember egyedi kipárolgással bír a teste teljes felületén, így a nyomok nemcsak a földön, hanem a levegőben is megmaradnak. Ennek különös jelentősége akkor van, ha nem keletkeznek talajsérülések. (Ez gyakran megesik városi, aszfaltozott környezetben, vagy ha a menekülő személy pl. járművön, vagy vízben haladt. Ilyenkor a klasszikus nyomkövetés extrém nehézségekbe ütközik, és esetleg kudarcot is vall.)
Klasszikus nyomkövetés vs. mantrailing
A klasszikus nyomkövetés során a kutya mélyen tartott orral, a talaj mentén követi a nyomot. Feladata, hogy figyelmesen haladjon a nyomvonalon, és jelezze az elhagyott tárgyakat. Ezzel szemben a mantrailingben a kutya magasra tartott orral, légszimattal dolgozik. A légmozgás miatt akár több méterre is eltérhet a nyomvonal irányától. Így gyorsabban, nagyobb területet átvizsgálva halad előre.
Ez a keresési mód sokkal jobban illik a kutya természetes viselkedéséhez. A farkasok is főként légszimatra támaszkodva vadásznak. A két módszer alapjaiban különbözik egymástól, mind kivitelezésben, mind képzésben. Angol és amerikai tapasztalatok szerint nem célszerű egy kutyát mindkettőre tanítani. Az eredményesség csökken, ha a kutya nem specializálódik. Szolgálati kutyáknál ezért jellemző a teljes szakosodás. Ennek ellenére a két módszer nem versenytársa egymásnak. Egyik alkalommal az egyik, máskor a másik lehet hatékonyabb.
A mantrailing gyakorlati haszna mellett sportolási lehetőséget jelent kutyának és gazdának egyaránt. Kiváló lehetőség a kutya testi és szellemi kifárasztására, energiáinak jótékony levezetésére a gazdával való közös akció formájában.
Szolgálati tapasztalatok szerint a vérebek, vadászkutyák és hosszabb lábú kopók jól teljesítenek mantrailing során. Klasszikus nyomkövetéshez inkább német juhászt vagy malinois-t használnak. Hobbi szinten viszont bármilyen jó kondiban lévő kutyával lehet gyakorolni. A gazdának is edzettnek kell lennie, nem csak a kutyának. Egy-egy keresés során akár 10–20 kilométert is meg kell tenni. A gazdinak tartania kell a lendületesen kereső kutya tempóját. A rendszeres mozgás és fizikai felkészülés mindkettőjüknek hasznára válik.
A mantrailing valódi élmény azoknak, akik szeretik a természetet és a kihívásokat. A kalandvágyó kutyák és gazdáik remekül érzik magukat közben. Nem árt, ha a gazdi nem riad vissza néhány tüskés bokortól. Időnként vízmosásokon vagy sáros terepen is át kell haladni. Az eredmény azonban megéri a fáradságot, hiszen a kutya örömmel dolgozik. A közös élmény pedig erősíti a gazda és kutya kapcsolatát.
Eszközigény
A mantrailing nem tipikus csapatsport, de segítőre mindenképp szükségünk van, már a kezdetektől. (Ő engedi majd el kutyát, hogy minket megkeressen, illetve később kell valaki, aki az eltűnt személyt alakítja) Társnak türelmes és toleráns embereket érdemes választani, mert magasabb szinteken előfordulhat, hogy órákig kell várakozni a rejtekhelyen.
A kezdetekhez egy 5-10 méteres nyomkövető póráz és hám szükséges (a jó nyomkövető hám kényelmes, nem zavarja kutyát a mozgásban). A hám felhelyezésének más jelentősége is van, „bekapcsolja” a kutyát, „feloldja” a pórázfegyelem alól, és elkerülhetjük vele a véletlen rántásokból fakadó akaratlan irányítást és a kutya frusztrálását. Később mobiltelefonra, vagy GPS navigációra is szükségünk lehet (az „eltűnttel” való esetleges kapcsolatfelvételhez) és fejlámpát valamint ivóvizet és láthatósági mellényt is célszerű magunkkal vinni.
Képzés, mantrailing első lépések
Ennél a tevékenységnél alapvető, hogy megtanuljunk már a kezdetektől bízni a kutyánkban, hiszen az általa követett nyom számunkra nem érzékelhető. Ráadásul a szél nagy távolságra is viheti a nyomot, így a kutya egészen „lehetetlen” helyeken is próbálhatja azt követni.
A kutya tanítása mindig pozitív megerősítéssel történik!
Motiváció lehet eleinte a gazda, vagy más ismerős személy megkeresése, a keresett személynél lévő játék (pl. labda) vagy élelem, illetve akár őrző-védő segéd felkutatása (természetesen utóbbi csak aktívan őrző-védő munkát végző kutyáknál). Sok kutyának maga a keresés is jutalomértékű, a kopó vagy beagle tulajdonosok tudják, miről beszélek… Az egyéb kapcsolódó feladatok tanítása (pl. a megkeresett személy jelzése üléssel, fekvéssel, felugatással, vagy a szagfelvétel) klikkerrel, vagy más pozitív megerősítéses módszerrel történik.
A nyomfektetés módja eltér a hagyományostól, itt nem cél látható talajsérülések hagyása. Alacsonyabb szinten a keresett személy egy előre megbeszélt úton halad. Egy bizonyos szint felett már nem ajánlott, hogy a kutyavezető ismerje a keresett személy búvóhelyét, illetve haladási irányát, mert ebben a helyzetben akaratlanul is befolyásolhatja a kutyát.
-
K9 InuFlex®
- Teljesen természetes összetevők
- Tudományosan igazolt hatékonyság
- Gyors eredmény akár 10 nap alatt
- A szigorú minőségi előírásoknak megfelelő termék
14 500 Ft
A mantrailing elkezdése
Más jellegű (pl. IPO), keresésre irányuló előképzettséggel nem rendelkező kutyánál a tanítás a gazda megkeresésével kezdődik. A kutya először látja merre ment a gazda, azután már nem, vagy csak egy darabig (látja, merre távozik, de utána kénytelen az orrára hagyatkozni) ilyenkor még póráz nélkül rövidebb távon dolgozik. Eleinte minimálisra kell csökkenteni a zavaró körülményeket és olyan helyzetet teremteni, hogy a kutya az orrát használja (azaz a gazda ne legyen látható, és hangot is csak feltétlenül szükséges esetben adjon).
Aztán a képzés ismerős, majd idegen emberek keresésével, és a szagfelvétel tanításával folytatódik, illetve a zavaró ingerek (hosszabb nyom, időkiesés, ingergazdag környezet, más emberek, állatok, felülkeresztezett nyomok, szél, hőmérséklet és páratartalom változás) tudatos és fokozatos bevezetésével. (Egyszerre csak egy kritérium változik, tehát pl. idegen ember keresésénél eleinte visszaveszünk a már bevezetett zavaró ingerekből) A szagmintát a keresett személy legalább fél, vagy egy napig viseli eleinte. A jelzés tanításánál segít, ha a keresett személy valóban elrejtőzik. Egy nyom végén a természetesen viselkedő (pl. fal mögött simán álldogáló) embert a kutya nehezebben jelez be. A mantrailingben tárgyjelzés tanítás nincs.
Ha a kutya hibázik, a keresés újraindítását egy biztosan ismert helyes pontról kell megtenni, bíztatva a kutyát, kerülve a negatív hatásokat (pórázrántás, szidás).
Összességében
a mantrailing egy összetett, a kutya természetes ösztöneit jól kihasználó tevékenység, ahol azonban a tudatos, jól felépített tanításnak, és a kutyába vetett bizalomnak legalább akkora szerepe van. Változatos és izgalmas, de elkötelezettséget és kitartást igényel.
Ha érdekelnek más kutyás témák is, szívesen ajánljuk figyelmedbe az őrző védő kutyák világát, ahol a fegyelmezettség és ösztönös védelem találkozik. Ismerd meg a kutyás súlyhúzást, valamint a Flyball, a gyorsaságra és csapatmunkára épülő kutyás sport izgalmait is. Ha kutyád emésztését természetesen támogatnád, nézd meg, hogyan készíthetsz házi probiotikumot kutyáknak. Olvass a vállízületi diszpláziáról, amely különösen nagytestű kutyák esetében fontos, vagy tájékozódj a kutyák daganattípusairól, hogy időben felismerd a jeleket és hatékonyan támogathasd kedvencedet. If you’d like to read about human scent tracking in English, click here.