Kutya emlődaganat – A kutya messze a legérintettebb háziállat, ha emlődaganatról beszélünk. Valójában a kutyáknál az emlődaganat kialakulásának esélye többszöröse, mint a nőknél.
A szukákban előforduló összes tumoros elváltozás közel felét az emlődaganatok teszik ki!
A kutya fiatal korában elvégzett ivartalanítása nagymértékben csökkenti a betegség kialakulásának kockázatát.
Az emlődaganat kialakulása
A daganatos megbetegedés kialakulásához jellemzően több tényező együttállása szükséges, ezért a kialakulásuk pontos okát szinte lehetetlen megmondani. Annyi bizonyos, hogy a szukáknál sokkal gyakrabban fordul elő, mint kanoknál, viszont kanok esetében a prognózis sokkal súlyosabb.
Bizonyos kutyafajták genetikailag hajlamosabbak az emlődaganatra. A német juhász, a spániel, az angol szetter, a törpe uszkár, a máltai selyemkutya és a yorkshire terrier fajták sorolhatók közéjük.
Az emlődaganat átlagosan 10 és fél éves kor körül alakul ki és nagyon ritkán fordul elő az 5 évnél fiatalabb állatokban.
Emlődaganat veszélyeztetettség
A legveszélyeztetettebb a 2 éves kora után, vagy egyáltalán nem ivartalanított szuka. Esetükben az emlődaganat előfordulása közel 30%. Vagyis minden 3. kutya emlődaganatos lesz.
Ezért a legjobb megelőzés a fiatal kori ivartalanítás.
Arról nem is beszélve, ha nem szeretnénk a tenyésztéssel hivatásszerűen foglalkozni, elkerülhetjük, hogy akaratlanul is szaporítókká váljunk!
Egy kis statisztika:
- Az első tüzelés előtt ivartalanított szukáknál az emlődaganat kialakulásának kockázata 0.5%.
- Az első tüzelés után ivartalanítottak esetében ez az arány 8%.
- A második tüzelés után már drasztikusan növekszik ez az arány, 26%.
Az emlődaganatos esetek körülbelül a fele jó indulatú, míg a másik fele rosszindulatú.
Kutya emlődaganat tünetei
A leggyakoribb tünet a lassan növő duzzanat, csomó a tejmirigyek tájékán, mely rendszerint nem okoz fájdalmat a kutyának. A duzzanatok környékén felületi sebek, fekélyek alakulhatnak ki, gyulladással karöltve. További tünet lehet a fájdalmas emlő, az emlők váladékozása, kedvtelenség, étvágytalanság, hirtelen fogyás, gyengeség.
Kutya emlődaganat kezelése
A legtöbb esetben az emlődaganat sebészeti eltávolítása a megfelelő kezelési mód. Azt hogy a sebész csak a daganatot távolítja-e el, vagy a környező szöveteket is a nyirokcsomókkal és a tejmiriggyel együtt a kutya kora, állapota a daganat pontos típusa stádiuma befolyásolja.
Indokolt esetben szükség lehet kemoterápiás kezelésre is a műtétet követően.
Kutya emlődaganat utókezelése
A legtöbb kutya már a műtétet követő napon jól van. Természetesen fontos, hogy kapja az orvos által felírt fájdalomcsillapítót és antibiotikumot, illetve hogy védjük a sebet védőgallérral a nyalogatástól.
Rosszindulatú daganat eltávolítását követő 1 évben legalább 3 havonta, később fél évente célszerű kontrollvizsgálatra vinnünk kedvencünket.
A kutya emlődaganat és az immunmoduláló terápia
Az immunmoduláló terápia két részből tevődik össze:
- hagyományos eljárásokkal csökkenteni a daganat méretét, ezáltal tehermentesíteni a szervezetet (sebészeti beavatkozás, kemoterápia, sugárkezelés),
- aktivizálni az immunrendszert, felismertetni vele a daganatos sejtet, és megfelelő immunválaszra késztetni a szervezetet.
A műtéti beavatkozás és a kemoterápia hatékonyan távolítja el a daganat nagy részét, azonban ez csak az egyik fele a gyógyulási folyamatnak. Ezek a beavatkozások nem gyógyítják meg a rákot, nem javítják meg az immunrendszer helytelen működését, ami engedte a daganatos sejtek fejlődését.
Azonban, mikor sebészeti beavatkozással és kemoterápiával eltávolítják a szervezetet megterhelő daganatos sejtek nagy részét, valamint ezek mellett immunmoduláló terápiával (K9 Immunity™ és K9 Immunity Plus™) cselekvésre késztetik a szervezet saját védelmi vonalát, az immunrendszert, az esélyek arra, hogy a kutya legyőzze a tumort és egy normális élettartamot éljen, kiválóak.
Az immunrendszer erősítése létfontosságú daganatos (Lymphoma, Osteosarcoma, Mastocytoma, Hemangiosarcoma, stb.), illetve bármilyen egyéb, immun-rendellenességből eredő megbetegedéssel szemben is! Míg a szervezet önállóan nem reagál az adott betegségre, addig nem beszélhetünk igazi gyógyulásról, csak tüneti kezelésről.
Az állatorvos általában azt mondja, jogosan, hogy csak meghosszabbítani lehet a kutyus életét, de a daganat még ott van. A műtét és a sugárkezelés elengedhetetlenek, hogy eltávolítsuk a szervezetből a már kifejlődött tumort, azonban a szervezet saját ereje szükséges, hogy a kutya legyőzze a betegséget.
Kulcsfontosságú, hogy az állatorvosi kezelések mellett nagy hangsúlyt fektessünk az immunrendszer erősítésére!
K9 Immunity™
Kutyáknak készült, immunmoduláló hatású táplálékkiegészítő készítmény, 6 különböző gyógygomba természetes erejével
A K9 Immunity™ -t a daganatos megbetegedésben szenvedő vakvezető munka-kutyák számára fejlesztették ki, azonban ma már elérhető minden kutya számára. Több mint 10.000 daganatos megbetegedésben szenvedő kutyánál alkalmazták már kiemelkedő sikerrel!
A K9 Immunity™ immunmoduláló hatású összetevőket, úgynevezett heteropoliszacharidokat tartalmaz, beleértve a PSK-t, PSP-t, és Lentinant, melyek a három leggyakrabban alkalmazott rákellenes vegyület. Valamint tartalmaz még közel 200 más, szorosan kapcsolódó poliszacharidot, melyek segítik az immunrendszer helyes működését.
A K9 Immunity™ 100%-ban az USDA (Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma) és az EU Certified Organic (Minősített Biotermék) által jóváhagyott összetevőkből, a GMP (Helyes Gyógyszergyártási Gyakorlat) szigorú előírásai és az FDA (Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága) ajánlása alapján készül. Teljesen természetes, nem toxikus, 100%-ban igazolt tisztaságú anyagokból az Aloha Medicinals Inc. által gyártott, naponta adható készítmény.
Forrás: hazipatika.com, kutyadaganat.com