Az Elektrokemoterápia
Az elektrokemoterápia viszonylag új terápiás lehetőség a daganatos betegek komplex ellátásában mind embereknél, mind állatoknál.
A Duo-Vet Állatorvosi Rendelőtől hallottunk az elektrokemoterápiás kezelésről, és megkérdeztük dr. Juhász Orsolyát, hogy pontosan mi is ez.
A kezelés során vénásan vagy közvetlenül a daganatba juttatunk kemoterápiás szert, amely önmagában csak kis mértékben képes bejutni a sejtekbe. Elektródokkal elektromos mezőt alakítunk ki a daganat körül, amely hatására a sejteken pórusok képződnek, áteresztőképességük nő, így az adott területen fokozzuk (akár ezerszeresére) a kemoterápiás szer bejutását a sejtekbe. Az elektromos impulzusok fájdalmasak lehetnek, ezért a kezeléseket altatásban végezzük (körülbelül 15-20 perces altatás szükséges). A kezelések előtt elengedhetetlen a daganatok típusának megállapítása, illetve a betegek stádiumba sorolása. Általában 1-3 elektrokemoterápiás kezelés szükséges, 3-4 hét különbséggel.
Az elektrokemoterápia hatása
Indikációk, Hatékonyság
Az elektrokemoterápia leginkább a bőr- és szájüregi daganatok terápiájában alkalmazott kezelés. Számos daganattípus kezelhető vele, például a mastocytoma, laphámrák, melanoma, lokalizált lymphoma, bőrlymphoma, perianális adenoma, faggyúmirigy adenocarcinoma, lágyszöveti sarcoma, fibropapilloma, sarcoid. Általánosítva a daganatok körülbelül 80%-a jól reagál elektrokemoterápiás kezelésre, hosszú időn át tartó helyi daganatkontroll érhető el vele. Az elektrokemoterápia kiegészítő terápiaként is alkalmazható, például egyes daganatok inkomplett, túl keskeny sebészi szélekkel való kimetszése során műtét közben vagy utána, amikor nagy valószínűséggel maradtak vissza daganatsejtek a műtéti kimetszés ellenére. Sokszor a daganatok helyeződése miatt nem kivitelezhető a műtét, így helyi daganatkontrollként sugárterápia vagy elektrokemoterápia jöhet szóba. Az elektrokemoterápia számos daganat esetében a sugárterápia alternatívájaként szolgálhat. Az elektrokemoterápiás kezelésekkel több daganattípus esetén is hasonló hatékonyság érhető el, viszont az állatok kevesebb stressznek és altatásnak vannak kitéve, illetve kevésbé súlyos mellékhatások várhatóak.
Elektrokemoterápia mellékhatások
Az elektrokemoterápia egyik legnagyobb előnye, hogy általában nem okoz szisztémás mellékhatásokat. Legtöbbször enyhe-közepes mértékű helyi mellékhatások jelentkeznek, amelyek általában ödéma, bőrpír, bőrgyulladás, váladékozás, pörkösödés és a kezelt terület fájdalmassága, viszketése. Ezen mellékhatások általában 3-5 hét alatt teljesen gyógyulnak.
Saját betegeink
Inci
Inci 13 éves európai rövidszőrű cica. Szemhéján, orrtükrén, állán laphám rákot diagnosztizáltak, stádiumba sorolás során áttéteket nem találtunk szervezetében.
Inci az első elektrokemoterápiás kezelése előtt, a kezelés után 1 héttel, a kezelés után 6 héttel:
Csoki
Csoki 8 éves labradornak a combjáról műtöttek le először mastocytomát, amelyet sajnos nem sikerült megfelelő sebészi szélekkel eltávolítani, így elektrokemoterápiás utókezelésre volt szükség. Először a hegszövetet kezeltük, majd később Csoki lábujjai között is megjelent egy újabb daganat, így azt is kezelnünk kellett. Összesen két elektrokemoterápiás kezelésre volt szükség.
Lady és az elektrokemoterápia
Lady 10 éves keverék kutyának először mellső mancsán jelent meg mastocytoma. A lábvég amputációjával eltávolítható lett volna daganata, de ezt gazdája nem szerette volna. Daganata rendkívül ellenálló volt, 3 elektrokemoterápiás kezelésre volt szükség, hogy elhaljon daganata. A későbbiekben Lady hátsó lábán is megjelentek mastocytomák, ezeket sikeresen eltávolítottuk egy műtét során.
Forrás: dr. Juhász Orsolya, DUO-VET Állatorvosi Rendelő
1162 Budapest, Rákosi út 195.
A kínálatunkban megtalálható, daganatokra alkalmazható immunerősítő készítmények kutyáknak.