A csípőízületi diszplázia örökletes betegség, ami úgynevezett küszöbértékkel öröklődik. A tartási körülmények (túletetés, nem megfelelő mozgatás), egy küszöbérték alatti kutyánál megnövelhetik az értéket ami így átbillen a küszöbön és realizálódik a rendellenesség. Két küszöbérték körüli szülő kölykeinél nagy valószínűséggel szintén átbukik az érték a küszöbön, bár látszólag egyik szülő sem diszpláziás.
A csípőízületi diszplázia leírása
Az állandóan ficamodó ízületben egy idő után porckopások jönnek létre a ki-be mozduló combcsontfej porca, és a medence vápájának pereme között. Mindemellett steril ízületi gyulladás, egy idő után porcdegeneráció, porcfelrakódások, degeneratív ízületi elváltozások, összefoglalva: csípőízületi arthrosis jön létre.
Már az ízület részleges ficamodása, illetve az ebből eredő gyulladás is mozgászavarral járhat, de az igazi fájdalmat és sántaságot a porckopások és az arthrosis-ok megjelenése okozhatja.
A kutya fajtájától, érzékenységétől és a diszplázia mértékétől függően adott esetben jól tolerálhatja a betegséget és akár komolyabb tünetek nélkül is leélheti az életét. Érzékenyebb fajtáknál, különösen nagytestű kutyák esetén a betegség súlyos sántasághoz, mozgászavarokhoz vezethet.
Kialakulását tekintve a diszplázia alapvetően genetikailag öröklődik. Hajlamosítható tényezőként szerepelhet, a kutya gyors növekedése, táplálkozása, korai terhelése is.
A diszplázia tünetei már fél és egy éves kor körül kialakulhatnak, de későbbi életkorban is bármikor jelentkezhetnek. A csípődiszplázia kezelésében enyhébb esetben gyógyszeres kezelés, előrehaladottabb esetben műtéti megoldások játszanak szerepet.
Fontos kiemelni, hogy csak a klinikailag diszpláziás, sánta, illetve mozgászavarral közlekedő kutyák esetében indokolt diszplázia műtétet végezni.
A csípődiszplázia megelőzésében, illetve terjedésének megállításában fontos szerep jut a szűrővizsgálatoknak.
- Ekkor egyrészt kiszűrik a tenyésztési szempontból aggályos szülőket, így csökkentve a diszpláziával genetikailag terhelt utódok születését.
- Másrészt az előszűréseken a növekedésben lévő kutyák csípőjét vizsgálják, hogy még időben enyhíthetők legyenek a tünetek a helyes terhelés és táplálkozás, illetve táplálékkiegészítők segítségével.
Az ajánlott előszűrési időpont fél éves kor körül van, a végleges szűrés pedig (szűrőállomástól függően) egy és két éves kor közötti, illetve utáni időpontban határozható meg.
A csípődiszpláziára hajlamos fajták jelentős részénél könyökízületi diszplázia is előfordulhat, amire már a szűrővizsgálatnál figyelemmel kell lenni.
A csípőízületi diszplázia tünetei
A csípődiszplázia tünetei jellemzően már az ötödik hónaptól észrevehetők. A leggyakoribb jelek:
- Mozgás utáni fájdalom
- Kényelmetlenség
- A kutya járásában fellépő elváltozás, nehézkes járás
- A hátsó lábakban fellépő merevség
- Ugráskor a lábak nyúlugrásszerűen érnek földet
- Lépcsőmászásban jelentkező nehézség
- Bicegés, sántítás
- Az izomzat leépülése
- A kutya fekvő helyzetből csak nehézkesen, vagy képtelen felállni.
A csípőízületi diszplázia kezelése
Bármilyen diszplázia minősítést is kapott kedvencünk, sokat javít állapotán, amennyiben:
- Testsúlyát a fajtára jellemző ideális szinten tartjuk, a megfelelően átalakított diszpláziás táplálkozás, illetve kielégítő mozgásprogram segítségével.
Azonban fontos, hogy a kölyök mozgatása során kerüljük a túlterhelést, azaz ha elfárad, ne erőltessük a mozgást. Mindemellett a mozgásszegény életmód sem jó, mert a farizomzat, és a csípőízületek normális fejlődése igényli a megfelelő mozgást. - Nem szteroid típusú, gyulladás és fájdalomcsillapító hatású, természetes porckopásgátló anyagokban gazdag táplálékkiegészítőt adunk neki, mint például a K9 INUFlex®, vagy aK9 FullFlex™.
Enyhe diszpláziás tenyésztői minősítés esetén nem árt tudni, hogy ez nem számít kifejezetten rossznak. Ezzel még az adott fajtánál tenyésztésre is javasolt lehet a kutyánk és tünet nélkül leélheti az életét is.
Az időben észlelt, középsúlyos esetek nagy részénél a fiatal korban felfedezett betegség további súlyosbodása csökkenthető a különböző gyógyszeres, vagy táplálékkiegészítő kezeléssel, illetve a megfelelően átalakított táplálkozás és mozgásprogram segítségével.
A súlyosan diszpláziás eseteknél is léteznek különböző hagyományos (modern műtéti eljárás) illetve alternatív (arany golyó beültetés (GBI)) megoldások, melyek nagymértékben javítják kedvencünk állapotát.
A kutya helyes táplálásával, mozgatásával, megfelelő táplálékkiegészítővel a diszplázia kialakulásának esélye, illetve a már meglévő tünetek súlyosbodása nagy mértékben csökkenthető!