A kutya fajtájától és a daganat típusától függően többféle terápia létezik a rákos megbetegedés kezelésére. Azonban az alkalmazott kezeléstől függetlenül az egyik legfontosabb fegyver a daganattal szemben a daganatos kutya táplálása, megfelelő etetése!
A testben zajló minden folyamat függ az elfogyasztott táplálék minőségétől. Ha a lehető legjobb eredményt szeretné elérni a daganat elleni terápia során, meg kell adnia kutyájának a megfelelő eszközöket a rák elleni küzdelemhez és a további szövődmények kialakulásának megakadályozásához.
A kutyák ritkán pusztulnak el rákban. Általában valamilyen – tipikusan daganat okozta – másodlagos betegségben (pl.: máj, vagy veseelégtelenség) múlnak ki, melyek kialakulásának kockázata megfelelő étrenddel, nagymértékben csökkenthető.
A daganatos kutya és az immunrendszer helyreállítása
Mikor a kutyánknál daganatos megbetegedést diagnosztizáltak, az első feladat visszaállítani az immunrendszer normális működését, melyhez a gyógygombás termékek, így a K9 Immunity™, K9 Transfer Factor™ és K9 Omega™ készítmények együttes használata hathatós segítséget nyújt.
Az Omega zsírsavak jótékony hatása szív-, és érrendszeri megbetegedések megelőzésében és kezelésében már régóta jól ismert. Az azonban már kevésbé, hogy a rákbetegségek megelőzésében és bizonyos rákos daganatok kezelésében is meghatározó szerepet játszhatnak. Az édesvízi és tengeri halak teste nagyon gazdag ezekben a zsírsavakban.
Az általunk forgalmazott K9 Omega™ az Aloha Medicinals Inc. legújabb fejlesztése. Nagy tisztaságú és magas koncentráltságú, megfelelő omega 3, omega 6 arányú zsírsav tartalma révén biztosítja a kutyák számára elegendő napi mennyiséget. (1 db 1000 mg-os kapszula / 9 ttkg.)
A daganatos kutya táplálása
Az első szabály a már daganatos, illetve megelőző étrendnél: KEVESEBB GABONA!
Az egészséges és a daganatos kutya szervezete is nagy mennyiségű új szövetet állít elő, ehhez azonban elegendő fehérjére és sejthártya képzésére (Omega-3, Omega-6 zsírsavak) alkalmas összetevőkre van szüksége. Ha az étrend nem tartalmaz elegendőt, a szervezet a test más területeiről vonja el a szükséges mennyiséget, ami izomvesztéshez, de akár veseelégtelenséghez, vagy májrákhoz is vezethet.
Azonban ezek a szövődmények a helyes étrend kialakításával általában elkerülhetők.
A kutya elsődleges tápláléka az elmúlt 10 millió évben a hús volt.
A legtöbb, kereskedelemben kapható kutyatáp alapanyaga a rizs, búza, vagy a kukorica. Azonban, ha megnézzük a kutyát a természetben, sosem látjuk rizs-, vagy búzaföldön legelészni. Nem növényevőnek született, ezért szervezete nem állít elő a gabona lebontásához szükséges enzimet. A rizs és a kukorica kitűnő (olcsó) adalékanyag a kutyaeledel gyártójának, azonban nem megfelelő kedvencünknek.
Nézze meg a kutyatáp címkéjét. Majdnem minden táp tartalmaz gabonafélét, azonban a fő összetevők között valamilyen húsnak kell lennie, a gabonának pedig valahol lejjebb a listában. Ha a gabona a címkén elöl, a fő összetevők között szerepel, válasszon másik tápot! Azért, mert egy kutyaeledel drága, még nem biztos, hogy jó!
Daganatos kutyánál a megfelelő bolti tápot is ki kell egészíteni további állati fehérje forrással.
Szabadon adható neki többek között konzerv szardínia, túró, tojás és bármilyen hús a hamburgertől a háztáji csirkéig.
Ne feledje, kutyája elsősorban húsevő (nyersen) és akkor hozza ki magából a legtöbbet, ha azt eszi, amire született.
A magas fehérje és esszenciális zsírsav bevitel kombinálva az alacsony szénhidrát tartalommal, (ez lehetőleg nyersen fogyasztva) a helyes étrend alapja!
Azonban mindenképp egyeztessen állatorvosával hogy kutyája állapota megfelelő-e egy zsírsav, és fehérje dús étrendhez. (Különösen hasnyálmirigy, vese, máj, vagy lép probléma, illetve diszplázia hajlam esetén.)
A legtöbb daganatos kutya esetében sokat javít állapotukon a gabonamentes táp, kiegészítve főtt, vagy nyers ételekkel.
Ha kutyája többnyire főtt ételt evett és kíváncsi hogyan reagál a nyers ételekre, célszerű étkezésről étkezésre haladni a nyers étrend felé. A kutyák gyomorsava jóval erősebb, mint az embereké, ezért sokkal kevésbé hajlamos a bakteriális fertőzésekre. Az erős gyomorsav miatt képesek megemészteni például a csontot is.
A daganatos kutya táplálása és a BARF
A nyers étrend, vagy BARF (biológiailag megfelelő nyers táplálék) étrend, 75% húsból és 25% zöldségből/gyümölcsből áll.
Összetevői:
- Nyers csont – a főtt, vagy füstölt csont szálkásra törik!
- Hús – darabolva, vagy darálva (csirke, pulyka, sertés, marha, stb.)
- Zöldségek – brokkoli, spenót, zeller, paprika, káposzta, stb.
- Gyümölcs – bármilyen alma, körte, citrusféle, stb. (banán nem)
- Egyéb finomságok – egész tojás, lenmag, fokhagyma (módjával), lucerna, kefir, túró, joghurt, stb.
Például joghurt és túró összekeverve gyümölcsökkel/zöldségekkel általában a kutyák egyik kedvence.
Recept:
1 heti nyers húspogácsa adag egy 23 kg-os aktív kutya számára:
- 1,8 kg bármilyen, akár többféle nyers darált hús,
- 2 csésze (kecske) tej, vagy 1 csésze joghurt, vagy 1 csésze túró,
- 3 tojás,
- 1 alma,
- 1 nagyon kicsi gerezd fokhagyma,
- 2 répa,
- 0,7 kg vegyes zöldség (például brokkoli, cukkini, kelkáposzta, spenót)
Az alapanyagokat darálja össze, készítsen húspogácsákat, mint a fasírtnál és fagyassza le.
Minden kutyának más és más a táplálék igénye. Általában testsúlyuk 2%-ának megfelelő mennyiséget esznek meg naponta, azonban egy aktívabb, vagy gyorsabb anyagcseréjű kutya a 3-4%-át is elfogyasztja.
A fenti csak egy példa a húsból, zöldségből és gyümölcsből összeállítható számtalan recept közül. A változatos étrend jó a kutyának is, hisz sokféle tápanyagot biztosít kedvencünknek.
A daganatos kutya etetéseés az étrendkiegészítők
Egyéb-étrend kiegészítők, melyek javítják a kemoterápia hatását
- E-vitamin 400 IU / nap,
- Szelénium – 100 µg / nap,
- Béta-karotin – vagy nyers répa (akár darálva), ha a kutya megeszi,
- Zöld tea-kivonat (koffeinmentes) 50 – 100 mg / nap
- Szőlőmag-kivonat
- Quercetin
Míg az antioxidánsok egyes kemoterápiás gyógyszerek eredményességét javítják, addig más típusú gyógyszerek a hatásait csökkenthetik. Kérjük, egyeztessen az onkológussal az alkalmazható szerekről.
A sejtmembrán stabilizátorok, mint az Omega-3 zsírsav, a gamma-linolenic sav és a Q10 koenzim szintén fontos összetevők. Az antioxidánsok fontos szerepet játszanak, mind a megelőzésben, mind a már kialakult daganattal szemben.
Azonban ne adjon külön C vitamint a kutyának (ha csak az állatorvosa nem javasolja), hiszen a kutyák szervezete képes előállítani a szükséges mennyiséget.
Sok állatorvos azt javasolja, hogy három nappal a sugárkezelés vagy a kemoterápia előtt, illetve a kezelés befejezése után egy hétig az állat ne kapjon antioxidánsokat. Ez egy korábbi szemlélet, és nem biztos, hogy a legaktuálisabb.
A daganatos kutya táplálása kulcsfontosságú része a kezelésnek, ezért mindenképpen egyeztessen onkológusával a kezelés maximális hatékonyságának érdekében.
A kutya daganattal szembeni harcában hatékony segítséget nyújthatnak a gyógygombák, amik célirányosan segítenek a szervezetnek legyózni a betegséget.