A kutya daganat
Az immunrendszer egyik fő funkciója, hogy azonosítsa és elpusztítsa a hibás, daganatos sejteket, mielőtt ezek tovább reprodukálnák önmagukat és a hibát. A kutya daganat kialakulásának leggyakoribb oka leegyszerűsítve nem más, mint – az immunrendszer helytelen működése miatti – reakcióhiba.
Egy egészséges kutyában hozzávetőlegesen 100 millió új sejt képződik minden nap. Ezek nagy többsége egészséges, azonban rendszeresen keletkeznek rendellenes utódsejtek is.
Ez normális élettani folyamat, hiszen a helyesen működő immunrendszer sejtjei (limfociták, Nk sejtek, stb.) felismerik és elpusztítják ezeket, így megakadályozva a hibás sejtszaporulatot.
A kutya daganat kialakulásának folyamata
A sejtosztódás során degenerált, mutáns sejtek jönnek létre. A keletkező hibás sejtek számát több tényező befolyásolja, többek közt mérgek, sugárzás, születési rendellenesség, illetve a természetes öregedés. Az életkor okozza a legtöbb hibás sejt képződését. Ezért gyakoribb a daganatos megbetegedés az idősebb kutyáknál.
Jellemzően a szervezet felismeri és semlegesíti a keletkező hibás sejteket, növekedésük első napjaiban / heteiben / hónapjaiban és spontán gyógyulás megy végbe.
Azonban ha az immunrendszer nem reagál megfelelően, a helyes immunválasz elmarad, a hibás sejtek tovább reprodukálják önmagukat, mígnem orvos által észlelhető méretűvé nőnek és ténylegesen kutya daganatról beszélünk.
Tehát ha az immunrendszer nem veszi észre a hibás sejtet és nem reagál megfelelően, daganat fejlődhet. Mire elég nagy lesz ahhoz, hogy rákként diagnosztizálják, ez már több százmillió abnormális sejtet jelent. Ekkor sebészeti úton, sugárkezeléssel, vagy kemoterápiával eltávolítják a daganatot. Azonban a kiváltó ok még nem szűnt meg, a daganat visszanövésére nagy az esély.