A diszplázia kialakulásának mértéke, és az ebből eredő klinikai tünetek jelentősen csökkenthetők. A megoldás a megfelelő táplálás.
A diszplázia kialakulása alapvetően genetikai okokra vezethető vissza. A genetikailag nem megfelelő csípőízületi alakulást öröklött kutyák esetében a betegség kialakulásának mértékét, és az ebből eredő klinikai tüneteket a nem megfelelő táplálás jelentősen ronthatja.
A helytelen táplálás hozzájárulhat a diszplázia kialakulásához, a már meglévő betegség romlásához, de soha nem ez a betegség kiváltó oka.
A megfelelő táplálás
A két legfontosabb táplálkozással kapcsolatos hiba a fehérje, és a kalcium túletetés.
Mind a fehérje, mind a kalcium indokolt mennyiségénél, vagyis a megfelelő minőségű táplálékban lévő mennyiségnél magasabb arányú etetése a hosszú csöves csontok túlságosan gyors, idő előtti növekedéséhez vezet. Az ízületek lágyszervi alkotóelemei, illetve az izomzat fejlődése nem képes követni a csontok túlzott növekedését. Ebből eredően laza ízületi alakulás, izomzatbeli deficit, mozgászavarok léphetnek fel, ideális alapot teremtve a betegség kialakulásához, romlásához. A kalcium és fehérje túletetés mindemellett alapvetően hozzájárulhat más mozgásszervi betegségek kialakulásához is, mint például a csonthártyagyulladás, ízületi porcleválások (OCD), könyökdiszplázia stb.
A fehérje túladagolás elkerülése érdekében csak a kutyatápok csomagolásán előírt mennyiségű tápot adjunk kutyánknak a növekedés stádiumában. Ha ezen kívül mást is kap enni a kutya, az fehérjében (húsban) relatív szegény táplálék legyen, illetve az a kevés fehérje (hús) jó minőségű, például színhús legyen. Az esetleges többlet táplálék fontos hogy rostban gazdag legyen (növényi rostok, rizs, zöldségek).
- A gazdik elkerülhetik a kalcium túladagolását, ha nem adnak külön csonterősítőt teljes értékű táp mellé. Ezek a tápok eleve tartalmaznak megfelelő mennyiségű kalciumot és egyéb ásványi anyagokat. Ha vegyes táplálékot vagy nem teljes értékű tápot adunk, csak állatorvosi csonterősítőt válasszunk. Olyat használjunk, amit állatpatikákban vagy rendelőkben forgalmaznak. A humán gyógyászatban használt készítmények kalcium-foszfor aránya nem megfelelő a kutyák számára. Ezért ezeket semmiképp ne adjuk nekik.
A csonterősítő tablettákat mindig csak kúraszerűen használjuk, ne hosszú hónapokon keresztül. A folyamatos használat kalcium túladagoláshoz vezethet, ami káros lehet a szervezetre. A napi adagolásnál inkább a csomagoláson feltüntetett alacsonyabb dózist kövessük. Így biztonságosan támogathatjuk kutyánk csontozatát anélkül, hogy túladagolást okoznánk.
Fontos megjegyezni, hogy a fentiek csak tényleg nagyon jó minőségű, teljes értékű kutyaeledelek esetén érvényes!
A megfelelő táplálás segédanyagai
Az ízületi porc egészséges fejlődéséhez további kétféle (porckopás gátló), állatgyógyászati forgalomban kapható anyag járulhat hozzá. Ezek a glükozaminoglikán, valamint a kondroitin-szulfát.
- A glükozaminoglikán számos állatgyógyszerben, és állati táplálék-kiegészítőben szerepel. A termékeket általában csak a bennük található glükozaminoglikán koncentrációja, és ezek felszívódása különbözteti meg.
- A kondroitin-szulfát csak kevés állatgyógyászati készítményben szerepel.
Ezek a porcépítő anyagok beépülve az ízületi porcba fokozzák annak ellenálló képességét, és javítják regenerációs készségét. Lehetőség szerint e készítmények esetén se használjuk a hasonló hatóanyag tartalmú humán készítményeket, mert felszívódásuk, hatékonyságuk nem pontosan ismert a kutyák esetében.