• K9 Kutyaegészség - Immunerősítő, porcerősítő termékek kutyáknak.

A vállízületi diszplázia kutyáknál

A vállízületi diszplázia kutyáknál 1000 677 Kutyaegészség.hu

A vállízületi diszplázia a vállízületet alkotó karcsont fejének és a lapocka ízületi vápájának nem megfelelő illeszkedéséből eredő, genetikailag öröklődő betegség. A betegség során az illeszkedési hiba miatt állandóan részlegesen ficamodó ízületben porckopásokkal, porcfelrakódásokkal tarkított degeneratív ízületi betegség, vállízületi arthrózis jön létre.

  • K9 INUFlex® – természetes porcerősítő kutyáknak, termékfotó K9 INUFlex® összetevők – glükózamin, zöldkagyló, ESM, Boswellia, gyógygombák kutyáknak

    K9 INUFlex®

    • Csökkenti a fájdalmat, támogatja a porcok regenerációját
    • Szabad mozgás – érezhető javulás akár 10 nap alatt
    • Erősíti az ízületeket és szalagokat – hosszú távra is biztonságos
    • Természetes gyulladáscsökkentő zöldkagylóval, ESM-mel, Boswelliával
    14 500 Ft
Tágabb értelemben a válldiszplázia témakörébe tartoznak a vállízület egyéb, genetikailag örökletes hajlamot mutató betegségei is (vállízületi OCD), melyek az örökletes betegségek, például a válldiszplázia szűrésével együtt történnek.

Vállízületi diszplázia előfordulása

vállízületi diszplázia Bármely kutyafajtánál előfordulhat, de gyakoribb a beagle, uszkár, angol és francia bulldog, havagnase, tacskó és berni pásztor fajtáknál. A válldiszplázia (főként kistestű kutyák esetén) maradhat tünetmentes (tenyésztői szempontból diszpláziás kutya) de okozhat vállízületi sántaságot is (klinikailag válldiszpláziás kutya).

A vállízületi diszplázia korai tünetei között előfordulhat a 8-10 hónapos kutya elülső végtag sántasága is, de gyakoribb az idősebb korban jelentkező, vállízületi szubluxációhoz (ficamhoz), valamint az arthrózishoz (“szétkoptatott ízület”) társuló időskori válldiszplázia. A válldiszplázia előszűrését 9 hónapos korban, végleges szűrését egy éves kor után végzik. A betegség tüneteinek jelentkezése után minden esetben röntgenvizsgálatot végeznek, ahol a vállízület illeszkedését, ficamodását, valamint a már meglévő arthrózisokat vizsgálják. Teljes ficam esetén friss esetben (válldiszpláziából kiinduló traumás ficam) műtétileg stabilizálhatjuk az ízületet. Az idős korban jelentkező vállarthrózis esetén gyógyszeres kezelés ajánlott. Amennyiben a gyógyszeres kezelés hatástalan marad, szóba jöhet a vállízület műtéti bemerevítése (vállízületi arthrodézis).

A vállízületi OCD (oszteochondrózis dissecans) a nagytestű kutyák örökletes hajlamot mutató betegsége, amely a vállízületet alkotó combcsontfej ízületi porcának degene- rációjával, esetleg a porc leválásával jár. A leggyakrabban érintett fajták a dog, az ír szetter, az angol szetter, a kaukázusi juhász, az ír farkas, a jugoszláv farkasölő, a malamut, a husky, a rottweiler, a német juhász, a pointer, a bullmasztiff, valamint a nápolyi masztiff.

A vállízületi diszplázia megjelenése

A betegség első tünetei 7-9 hónaposan kezdődnek, vissza-visszatérő elülső végtag sántaság formájában. A vállízületek nyújtása fájdalmas. A betegség röntgennel vizsgálható. A röntgenfelvételen a karcsont ízületi felszínének hátulsó részén porcleválás jelei láthatók. A betegség műtétileg eredményesen kezelhető a levált porcrész eltávolításával és a leválás helyének courettálásával.

Kezelése

Bármilyen diszplázia minősítést is kapott kedvencünk, sokat javít állapotán, amennyiben:

  • Testsúlyát a fajtára jellemző ideális szinten tartjuk, a megfelelően átalakított diszpláziás táplálkozás, illetve kielégítő mozgásprogram segítségével.
    Azonban fontos, hogy a kölyök mozgatása során kerüljük a túlterhelést, azaz ha elfárad, ne erőltessük a mozgást. Mindemellett a mozgásszegény életmód sem jó, mert a farizomzat, és a csípőízületek normális fejlődése igényli a megfelelő mozgást.
  • Nem szteroid típusú, gyulladás és fájdalomcsillapító hatású, természetes porckopásgátló anyagokban gazdag táplálékkiegészítőt adunk neki, mint például a K9 INUFlex®, vagy a K9 FullFlex™.

Enyhe diszpláziás tenyésztői minősítés esetén nem árt tudni, hogy ez nem számít kifejezetten rossznak. Ezzel még az adott fajtánál tenyésztésre is javasolt lehet a kutyánk és tünet nélkül leélheti az életét is.

Az időben észlelt, középsúlyos vállízületi diszplázia esetek nagy részénél a fiatal korban felfedezett betegség további súlyosbodása csökkenthető a különböző gyógyszeres, vagy táplálékkiegészítő kezeléssel, illetve a megfelelően átalakított táplálkozás és mozgásprogram segítségével.

A súlyosan diszpláziás eseteknél is léteznek különböző hagyományos (modern műtéti eljárás) illetve alternatív (arany golyó beültetés (GBI)) megoldások, melyek nagymértékben javítják kedvencünk állapotát.

A kutya helyes táplálásával, mozgatásával, megfelelő táplálékkiegészítővel a diszplázia kialakulásának esélye, illetve a már meglévő tünetek súlyosbodása nagy mértékben csökkenthető!