• K9 Kutyaegészség - Immunerősítő, porcerősítő termékek kutyáknak.

Szarvasgombászat kutyával

Szarvasgombászat kutyával

Szarvasgombászat kutyával 1000 667 Kutyaegészség.hu

Szarvasgombászat kutyával – Közös munka a kutyával, ami nem csak lefárasztásra jó, de különleges alapanyaggal látja el a konyhánkat.

Szarvasgombászat kutyával – Kutya vagy disznó

Magyarországon az 1500-as évektől kezdődően vannak írásos emlékek, melyek megemlítik a szarvasgombát. Régen és ma is leginkább kutyákkal keresték. Pák Dénes 1829-ben megjelent Vadászattudomány című könyvében egy teljes fejezetet szentelt a szarvasgombát kereső kutyák betanítására, idomítására. Az 1700-as, 1800-as években szinte minden uradalomnak volt fizetett, kutyás gyűjtője. A begyűjtött gombákat nem csak hazánkban használták, de az angol királyi és az orosz cári udvarral is élénk kereskedelmet folytattak.

Szarvasgombászat kutyával

Szarvasgombászat kutyával. Fotó: Lajti Balázs

Ebből is látszik, hogy nem a disznóval való szarvasgomba keresés volt elterjedt hazánkban. Ez leginkább Franciaországban jellemző, ott is inkább hagyományőrzés céljából van jelen manapság.

A kutya együttműködése az emberrel egyedülálló, nagy múltra tekint vissza, és össze sem hasonlítható egy betanított disznó keresésével. Nem beszélve arról, mennyivel könnyebb a kutyával közlekedni egyik termőhelytől a másikig, akár több száz kilométert autózva.

A kutyák szag alapján találják meg a gombát, melyek akkor kezdenek illatozni, amikor megértek. Minden fajnak más az illata.

A szarvasgomba

A szarvasgomba szó egy gyűjtőnév, föld alatt fejlődő gombafajokat takar. Érdekességük, hogy életközösséget alkotnak egy fával (cserjével) úgy, hogy annak gyökeréhez kapcsolódnak. A gomba különféle tápanyagokat kap a fából, de a fa is profitál az együttélésből, hiszen a gomba segítségével könnyebben jut ásványi anyagokhoz. A fák gyökeréhez kapcsolódó gombafonalak összefonódásából fejlődnek ki a termőtestek, melyek a bennük lévő spórák miatt értékesek. Kifejlődésükhöz jóval hosszabb időre van szükség, mint a kalapos gombáknak: míg azoknak pár nap is elég, a szarvasgomba több hétig, akár hónapig is fejlődik.

Ahhoz, hogy a gomba jól fejlődjön, megfelelő összetételű és vízháztartású talajra, ideális hőmérsékletre és természetesen fásszárú növények, általában tölgyfélék társaságára van szükség. Magyarország különösen kedvező adottságokkal rendelkezik. Európán belül nyári szarvasgomba nálunk terem a legtöbb. Minden évszaknak megvan a saját szarvasgombája, mindegyik más hónapban szedhető. A törvény szerint áprilistól május közepéig nem szedhető és nem is árusítható, tehát ebben az időszakban ne keressük.

Szarvasgombászat kutyával – milyen kutya a legalkalmasabb

Gyakran kapom ezt a kérdést. Tény, hogy az apportos vadász ebeket használja a legtöbb gombász. Magyar vizsla, labrador, spániel, tacskó, ezek keverékei. Itt van már hazánkban is a kifejezetten szarvasgombászatra tenyésztett Lagotto Romagnolo fajta, akik valóban nagy tehetséget mutatnak a gombakeresésben.

A második kérdés mindig az, hogyan tesztelem a kutya alkalmasságát? A válasz nagyon egyszerű. A gazdin tesztelem! Nem hiszem, hogy van olyan kutya fajta, amelyik nem tudna szag alapján bármit megkeresni. Éppen ezért, ha azt látom, hogy a gazdiban megszületett az elhatározás, hogy szarvasgombát keressen a kutyájával, akkor biztos vagyok benne, hogy ez meg is fog történni. Abban az esetben, ha nem elég erős az elhatározás, ezt a kutya is érezni fogja és számára sem lesz létfontosságú a dolog.

Miért is lenne az? A gomba nem tápláléka a kutyának, magától nem kaparná ki a földből. Ezt csakis az emberrel kötött évezredes szövetség miatt vállalja. Szeretne nekünk örömet okozni! Nem, nem a jutalomfalatért csinálja! Aki rendszeresen „dolgozik” kutyákkal és sikerült velük szimbiózisba kerülni, simán el tudja hagyni a jutalomfalatot.
Az engedelmes alapokkal rendelkező, apportos, tenni akarással és együttműködő készséggel rendelkező kutyák kifejezetten alkalmasak a szarvasgombászat elsajátítására.

Természetes vadász ösztöneiket felhasználva alakítjuk, formáljuk a kutya érdeklődését a gomba keresés irányába. Mindeközben különleges kapcsolat alakul ki gazdi és kutyája között!

Szarvasgombászat kutyával – Hogyan képezem a kutyákat?

Minden gazdi-kutya párossal egyénileg foglalkozom, nincs csoportos képzés. Ráhangolódom a páros kapcsolatára, energiájára, dinamikájára és ezt felhasználva egyedi foglalkozást tartok. A retriever képzésre alapozva, kialakítjuk a jó gazdi-kutyus kapcsolatot. Megtanuljuk az alapvető szabályokat egy falka életében. Jól nevelt, szépen közlekedő, behívható, ránk figyelő, alkalmazkodó kutyánk lesz!

A legfontosabb, hogy a gazdi vezetővé válik a tréningek során.

Szarvasgombászat kutyával

Szarvasgombászat kutyával. Fotó: Lajti Balázs

 

A tréningek alkalmával kialakítjuk és fejlesztjük a gazdi és kutyája közötti együttműködést. Felfedezzük a bennünk rejlő intuitív képességeket, amivel kapcsolódhatunk egymáshoz és a természethez, ezzel megteremtve azt a harmóniát, amit a hétköznapokban sokszor csak elérhetetlen álomnak tartunk. A napi rutinból kikapcsolódva, sokszor komfortzónánk határainak feszegetésével, sőt átlépésével érjük el a fejlődést, ami meghozza az elégedettséget számunkra.
A tréningek a kutya egyedi igényei szerint alakulnak, de egymásra épülnek tematikusan. Van, aki gyorsabban és van, aki lassabban fog haladni ezen az úton. Célom nem csak az, hogy sikeres gombász vizsgát tegyen a kutyus, hanem hogy valóban kitartóan szedjen is gombát élőhelyen is! Ezért, a tréningek előrehaladtával, amikor már megfelelően felkészült a páros, az általam gombászott erdőben is gyakorlunk.

  • K9 InuFlex kutya porcerősítő zöldkagylóval, gyógygombával, ESM-mel

    K9 INUFlex®

    • Teljesen természetes összetevők
    • Tudományosan igazolt hatékonyság
    • Gyors eredmény akár 10 nap alatt
    • A szigorú minőségi előírásoknak megfelelő termék
    14 500 Ft

Szarvasgombászat kutyával – Sport vagy életforma

Kinek, választása szerint…
A magyar jogszabályok szigorú kereteket szabnak az erdei termények hasznosításának. Nincs ez másképpen a szarvasgombával sem. Sőt, talán ez még szigorúbb! Annak, aki gombászni szeretne, minden hatósági engedéllyel rendelkeznie kell. Jól van ez így, könnyen belátható, hogy a természetet védenünk kell és fenntartható módon használni azt, amit kapunk tőle.

Mi van azokkal, akik hobbiként gondolnak a gombászatra és kifejezetten a kutyájukkal való hasznos és kellemes időtöltésnek, sportnak tekintik? Szerencsére, nekik sem kell lemondaniuk semmiről!
Profi szarvasgombászhoz csatlakozva, különleges módon hódolhatnak az erdőjárásnak, a természetszeretetnek, letérhetnek a turista útvonalról és – anélkül, hogy egy másik állat az életével fizetne – a kutyával való közös vadászat élményének!

Szarvasgombászat kutyával – Miért is jó ez

VARÁZSLAT – ez a szó jut eszembe, amikor belépek az erdőbe a kutyákkal.
Természetesen engem is lenyűgöz ez az erdei csemege, ez a fűszer, de amit az a szimbiózis ad, amit a kutyámmal élek át nap, mint nap a keresés során, minden várakozásomat felülmúlta.
Hát nem érdekes?! A szarvasgomba szimbiózisban él a fa gyökereivel azért, hogy egymást támogassák. A gombász is ezt élheti meg kutyájával, a gomba felkutatása közben. Már önmagában ez is varázslat, hát még az az élmény, amit a hajnali erdő csendje, az ébredő állatok neszezése ad. Mindez alázatot és tiszteletet kíván kutyától és embertől egyaránt.

További információ, szarvasgombász kutya tanfolyam:
Farkas Szilvia – www.szarvasgombaszkutya.hu